ثبت نام كاربر ورود به سايت

https://paperio-live.com

https://agario.red

rolex replica

https://naughtyworms.com


 جستجو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 كدخبر: 90015

تاريخ انتشار: 6  /  7  /  1390 

 

گفتگو با دکتر زاهدی سفیر ایران در مالزی و وزیر سابق علوم

 

ماهان نیوز:دکتر زاهدی از وزارت تا سفارت/ جمعیت دانشجویی ایرانیان در مالزی بالاترین جمعیت دانشجویان خارجی در مالزی هستند/بررسی اعتبار مدارک تحصیلی/افزایش دانش آموزان ایرانی در مالزی!/اسلامی شدن دانشگاه ها و تفکیک جنسیتی /جریان انحرافی و جریان فتنه یکی هستند/انتخابات آینده  مجلس و بررسی فضای انتخاباتی کرمان...

دکتر محمد مهدی زاهدی وزیر سابق علوم ، تحقیقات و فناوری  متولد 1333 کرمان است که هم اکنون بعنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی مشغول به خدمت می باشد. سایت خبری ماهان به دلیل اهمیت مسائل ایرانیان در مالزی  گفتگویی در این رابطه و مسائل دیگر با ایشان انجام داده است که در ادامه می خوانید.

ماهان نیوز: جنابعالی پس از همه مسئولیت ها و سوابق علمی که داشتید چه اتفاقی افتاد که بعنوان سفیر ایران در مالزی قبول مسئولیت کردید؟

*نظر رئیس جمهور بود که سفارت را قبول نمایم

تصمیم به پذیرفتن مسئولیت در سفارت نداشتم زیرا به تدریس در دانشگاه علاقه مندم و هنوز هم دانشجویانی در مقطع فوق لیسانس و دکترا دارم که به طور مرتب رابطه خود را با آن ها حفظ نموده ام ولی به هر جال آقای رئیس جمهور نظر داشتند که سفارت را قبول نمایم.

* ماهان نیوز: مالزی بعنوان یکی از کشورهای درحال توسعه گام های خوبی را برای رشد اقتصادی برداشته است ،لطفا وضعیت کشور مالزی و برخی از  دلایل رشد آن را بیان بفرمایید

مالزی در دوران "ماهاتیر محمد" گام های بلندی را در جهت توسعه اقتصادی برداشت و با یک برنامه معروف به برنامه  2020  افق هایی را ترسیم کرد . در زمان ماهاتیر مشکلات اقتصادی در شرق آسیا پیش آمد که کشورها دچار آسیب جدی شدند ولی ماهاتیر بر مشکلات  مالزی فائق شد. ماهاتیر و هیات وزیران بعد از ایشان اهدافی را در کشور محقق ساختند.

در سال 2008 و 2009 که جهان با مشکلات اقتصادی روبرو بود ، در مالزی بحران اقتصادی و رشد منفی اقتصادی کشور را تهدید نکرد و از سال 2010  مالزی توانست به رشد 3/5 درصدی و بر اساس برخی شاخص ها تا رشد 6 درصد برسد.

 

 

*برخی دلایل رشد کشور مالزی:

دعوت و جذب سرمایه گذاران خارجی و اعطای تسهیلات ، بر اساس قوانین کاملا منعطفی که اجازه می دهد به انواع اقتصادها بها بدهند. البته برخی از این قوانین و مقررات  اقتصادی با قوانین کشور ما مغایرت دارد، زیرا ما در بینش اقتصادی معتقدیم که باید اصول اقتصاد اسلامی را رعایت کنیم.

به عنوان مثال در برخی جاها قمارخانه هایی وجود دارد و در برخی از فروشگاهها غذاهای غیر حلال و مشروبات الکلی هم به فروش می رسد و یا اینکه در این کشور بر روی موضوع جذب گردشگر کار زیادی شده است و مراکز زیادی را برای اینکار راه اندازی کرده اند. لازم به ذکر است که مالزی در سال گذشته بیش از 22 میلیون گردشگر داشت که درآمد آن حدود 16 میلیارد دولار بوده است.

در ثانی، مالزی به پایگاهی برای صنایع بزرگ محصولات مختلف تبدیل شده است.

یکی از دلایل دیگر رشد در کشور مالزی این بود که ماهاتیر تصمیم گرفت کشورش را به سمت خودکفایی ببرد، لذا با کاشت بیش از 100 میلیون نهال نخل (پالم) در سراسر کشور، مالزی به یکی از بزرگترین صادر کنندگان روغن پالم تبدیل شد در حالی که سال قیل حدود 20 میلیارد دلار روغن نخل و محصولات مربوط به آن از این کشور صادر شده است و کشور ما نیز سالانه 600 میلیون دلار از این محصول را وارد می نماید.

 

ماهان نیوز: روابط اقتصادی ایران و مالزی چگونه بوده است و تاثیر تحریم ها بر این روابط به چه شکل بوده است؟

در سالهای 2008 و 2009 که اقتصاد جهانی وضعیتی بحرانی داشت،انتظار می رفت که روابط اقتصادی ایران و مالزی هم تحت تاثیر قرار بگیرد، که خوشبختانه تاثیر چندانی نداشت و سال قبل سطح تجارت  به 4/1 میلیارد دلار افزایش داشت و امیدواریم امسال به بالای 5/1 میلیارد دلار برسد و این نشان می دهد که تحریم ها اثر گذار نبوده و به حول و قوه الهی با تدابیر مناسب توانسته ایم مشکلات بانکی را به حداقل برسانیم که خدشه ای وارد نشود.

 

ماهان نیوز: هم اکنون می بینیم بسیاری از هموطنان برای ادامه تحصیل به مالزی می روند ، دلائل آن چیست  و چه هزینه هایی دارد؟

دلائل مختلفی برای دانشجویان ایرانی برای تحصیل وجود دارد مثلا اینکه افرادی که در داخل کشور در رشته و گرایش مورد نظر قبول نشده باشند و یا دلائل شخصی دیگر. در ایران حدود چهار میلیون و در مالزی حدودا 13 هزار نفر دانشجوی ایرانی وجود دارد. و بر اساس مقایسه ای که در خصوص  دانشجویان خارجی در مالزی صورت گرفته ، جمعیت دانشجویی ایرانیان در مالزی بالاترین جمعیت دانشجویان خارجی در مالزی هستند.

هزینه هایی که دانشجویان در مالزی متقبل می شوند متفاوت است، اینکه دانشگاه دولتی باشد و یا خصوصی متفاوت است حتی بسته به رشته تحصیلی و شهری که در آن تحصیل می کنند نیز هزینه ها متفاوت است به عنوان مثال در کوآلالامپور هزینه ها بیشتر است. اما براساس تخمین بطور متوسط ،تقریبا ماهی 1200 دلار هزینه دانشگاه ، مسکن و خوراک هر دانشجو می شود. 1200دلار برای 13 هزار دانشجو ، نرخ قابل توجهی است که درصورت نبودن آنها،کشور مالزی متضررر می شود.

ماهان نیوز: در خبرها می شنویم انتقادات زیادی از سوی برخی مسئولین وزارت علوم و حتی برخی نمایندگان مجلس به سطح کیفی دانشگاههای مالزی شده است ،ارزیابی شما از این موضوع چگونه است و آیا این مدارک در ایران معتبر می باشد؟

از لحاظ علمی در مالزی دانشگاه های دانشگاه های خوبی نیز وجود دارند که رتبه آنها در بین دانشگاههای مهم دنیا رتبه خوبی است با وجود این  سطح تولیدات علمی آنها به مراتب پایین تر از دانشگاه های ایران است. حدود 3000 دانشجوی ایرانی دکترا ظرف سه چهار سال گذشته سهم بسزایی در تولید علم و ارتقاء جایگاه علمی در کشور مالزی  داشته اند، چاپ نزدیک به 3200 مقاله توسط دانشجویان در نشریات بین المللی و همجنین 86 کتاب  موسسات و انتشارات بین المللی در زمینه های مختلف توسط این دانشجویان خود نشان دهنده سطح بالای علمی دانشجویان ایرانی در مالزی است.

 

* بر اساس قواعد آموزش عالی در مالزی دولت این کشور برای مالزیایی هایی که می خواهند در ایران تحصیل کنند فقط دانشگاه تهران  را مورد تایید قرار داده است  اما برای پذیرش دانشجو از ایران هیچ محدودیتی وجو ندارد و فارغ التحصیلان دانشگاههای مختلف میتوانند در این کشور ادامه تحصیل دهند البته لازم به ذکر است چندی قبل این جانب در ملاقات با مقامات دولت مالزی موضوع ارزشیابی دانشگاههای ایران را به ایشان یادآور شدم و آنها نیز قول دادند موضوع در دستور کار قرار گیرد و دیگر دانشگاههای ایران نیز مورد تایید قرار گیرند ضمن آنکه رایزن علمی سفارت نیز  در این خصوص ملاقات ها و مذاکراتی را با مقامات وزارت آموزش عالی مالزی و انخا نیز قول داده اند موضوع به طور جدی پیگیری شود و دانشگاهها بیشتری از ایران ارزشیابی شوند.

*اعتبار مدارک:

معاونت دانشجویان وزارت علوم مرتب در حال رصد و پیگیری وضعیت دانشگاه های خارج از کشور است و دانشگاه و رشته های مورد تایید را اعلام می کند و تعداد این دانشگاهها همواره در حال تغییر است.

ماهان نیوز: توصیه شما به علاقمندان به تحصیل در مالزی چیست تا پس از تحصیل دچار مشکلاتی همچون عدم اعتبار مدرک نشوند؟

یکی از توصیه ها این است که برخی از دانشگاهها در مالزی فقط یک رشته و یا چند رشته از آنها  از سوی کشورمان مورد تایید قرار گرفته است اما بعضی از شرکت هایی که اقدام به پذیرش دانشجویان می کنند نمی گویند که در فلان دانشگاه فقط یک و یا چند رشته تایید شده است  و فقط به این اکتفا می کنند که اسم دانشگاه در سایت وزارت علوم به ثبت رسیده است و لذا آنها به اشتباه در این رشته ها پذیرش میگیرند لذا لازم است دانشجویان به این موضوع  توجه داشته باشند.

در حال حاضر تنها برخی از رشته ها و دانشگاهها در دوره لیسانس از طرف کشورمان مورد تایید است و اینها محدود می باشند.  لذا کلیه داوطلبین حتما به سایت وزارت علوم و سایت رایزنی علمی مراجعه و پس از اطلاع از رشته و دانشگاهی که مورد تایید است، اقدام به ثبت نام نمایند.

 

ماهان نیوز: با توجه به اینکه ما بیش از 13 هزار دانشجوی ایرانی و ایرانییان زیادی مقیم در مالزی داریم ، وضعیت فرهنگی دانشجویان ایرانی در مالزی چگونه است و شما چه اقداماتی را انجام داده اید؟

در اینجا لازم است به این نکته اشاره کرد که متاسفانه علیرغم حضور بیش از 70 هزار ایرانی در این کشور هنوز ما دارای مرکزی فرهنگی که محلی برای ایرانیان باشد را نداریم  و تا کنون اقدامات زیادی در این زمینه صورت گرفته است و امیدواریم  به نتیجه برسد به هر حال یکی از مشکلات ایرانیان مقیم و مخصوصا دانشجویان همین عدم وجود مرکز فرهنگی است در این کشور قشر عظیمی از افراد مذهبی هستند که به حق خواستار ایجاد مرکز مذکور می باشند و ما هم در این راستا مکاتبات زیادی را با ارگانهای ذیربط در کشورمان داشته ایم که امید است به نتیجه برسد و به هیچ وجه این موضوع نباید مورد غفلت قرار گیرد.

*شاید سفارت در گذشته نتوانسته است به خوبی با جامعه ی دانشجویی ارتباط برقرار کند

در چارچوب ارتباط با جامعه دانشجویی کارهای موثری تاکنون انجام شده است با فعال سازی رایزنی های علمی و فرهنگی و برقراری ارتباط صمیمی با دانشجویان گام های موثری نیز برداشته شد.به طور مثال برگزاری کنفرانس علمی متعدد باعث شده است دانشجویان ظرفیت های علمی خود را بشناسند، و یا ایجاد تشکلهای دانشجویی متعدد و همچنین برگزاری مراسم فرهنگی و علمی مختلف باعث افزایش این ارتباطات شده است و این برنامه ها همچنان در حال گسترش است.

*افزایش دانش آموزان ایرانی در مالزی؛

با افزایش جمعیت دانشجویی و ایرانیان مقیم  جمعیت دانش آموزی ایرانی مقیم مالزی هم رشد چشمگیری دارد؛ و این یکی از دغدغه های سفارت است که کودکان در این محیط که متناسب با فرهنگ ایرانیان نمی باشد رشد نمایند چون عده ای با این تصور که مالزی یک کشور اسلامی است وارد مالزی می شوند و فکر نمیکنند خطری فرزندان آنها را تهدید نماید و آنها در مقابل خطرات واکسینه هستند در حالی که اینگونه نیست

در مالزی نژادهای مختلفی مثل مالایی ها چینی تبارها و هنر تبارها حضور دارند و 57 در صد مسلمان و بقیه غیر مسلمان می باشند لذا نباید مالزی را کشوری تماما اسلامی تصور نمائیم .

عده ای از پدر و مادرها نیز با تصور اینکه طبق قانون مالزی برای تحصیل دانش آموزان در مدارس بین المللی می توانند اقامت کنند، ویزا می گیرند و این وضعیت فرهنگی را تشدید می کند. لذا خواهش ما از خانواده ها این است که برای رسیدن به اهداف خود، با سرنوشت فرزندانشان بازی نکنند که خطر بسیار در کمین فرزندان قرار دارد.

 

ماهان نیوز: این روزها خبرهایی مبنی بر دستگیری ایرانیانی به جرم حمل و قاچاق مواد مخدر و برخی ناهنجاری های اجتماعی دیگر در کشور مالزی بگوش میرسد ، نگاه مالزیایی به ایرانیان چگونه است؟

حساسیت هایی که مالزیایی ها نسبت  به ایرانیان دارند بیشتر در بخش مواد مخدر است. زیرا در دوسال گذشته قاچاق مواد مخدر صنعتی بویژه "شیشه" توسط باربرهای ایرانی به مالزی افزایش پیدا یافته است و تعدادی نیز در همین زمینه دستگیر شده اند و در نتیجه برخی از رسانه ها  فضایی منفی در مورد ایران ایجاد نمودند د که متاسفانه به هویت ایران اسلامی آسیبهایی را وارد کرد البته سفارت همواره با ارتباط با رسانه ها سعی نموده است که ضمن ارسال اخبار صحیح آنها از ارائه نگاه منفی نسبت به ایرانیان برحذر دارد  و از بزرگ نمایی  اینگونه موارد جلوگیری نماید اما به هر حال در برخی موارد این اتفاق افتاده است از همان زمان که ما شاهد افزایش قاچاق توسط باندهای بین المللی بودیم که متاسفانه بعضا ایرانیان را در استخدام خود داشتند سفارت اقدامات زیادی را در این خصوص انجام داده و با هماهنگی های صورت گرفته با نهادهای مختلف چه در داخل کشور و چه در مالزی و همچنین با رئیس جمهور محترم و دستورات ایشان که برای پیگیری صادر کردند، خوشبختانه در چند ماه گذشته تعداد افراد خاطی به شدت کاهش یافته و به چهار یا پنج نفر رسید.

در بعد دیگر ؛متاسفانه عدم رعایت شئونات اسلامی توسط عده قلیلی از هموطنان گردشگر بویژه خانم ها، پیامد های منفی  به همراه داشته است و چون عمده رفت و آمدهای این گردشگران در مرکز شهر انجام می شود  متاسفانه نمود بیشتری نیز  داشته است که مغایر با فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است ولذا این امر نیز  بعضا منجر به تاثیر منفی در نگاه مردم مالزی نسبت به هموطنانمان ایجاد کرده است. البته باز هم تاکید میکنم این افراد فقط افراد قلیلی هستند و عمده ایرانیان مقیم  افرادی مقید و متشرع میباشند.

 

ماهان نیوز:  از آنجا که مالزی کشوری برای جذب سرمایه گزاری شده است چه توصیه هایی به سرمایه گزاران ایرانی می کنید که در این رابطه دچار مشکل نشوند؟

مشکل ما این است که  بعضی از ایرانیان فریب برخی از شرکت ها و افراد سودجو را می خورند.افراد بسیاری هستند که تمام دارایی زندگی خود را برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف به  مالزی می آورند اما پس از گذشت 6 ماه تمام سرمایه خود را از دست می دهند و این به دلیل اعتماد به شیادانی است که حتی متاسفانه در میان آنها برخی نیز ایرانی هستند و با چرب زبانی و تسلطی که به قوانین مالزی دارند تمام سرمایه و اموال مهاجران را تصاحب می کنند. بنابراین در این زمینه باید بسیار مراقب بود و قبل از هر اقدامی حتما از بخش اقتصادی سایت سفارت بازدید کنند و یا در صورت لزوم با کارشناسان اقتصادی سفارت مشورت نمایند تا بتوانند از خطرات احتمالی و تضییع حقوق و اموالشان جلوگیری کنند.

 

ماهان نیوز: در خبرها آمده است که مالزی محلی برای فعالیت های اپوزسیون شده ، لطفا توضیح بفرمایید

همچون داخل کشورمان، ایرانیان مقیم مالزی نیز دارای افکار مختلفی می باشند اما اینکه بگوئیم آنها مخالف نظام هستند وافعا اینگونه نیست ممکن است برخی مخالف دولت باشند ولی این به این معنا نیست که با نظام کشورمان دشمنی داشته باشند عده ای از دشمنان همواره سعی در القاء این موضوع دارند که مخالفین دولت مخالف نظام هستند و از این طریق به دنبال اهداف شوم خود هستند لذا نسبت به  استفاده از این تعابیر حساس باشیم.

ماهان نیوز: برگردیم به زمان تصدی شما در وزارت علوم ، امروز بحث اسلامی شدن دانشگاهها و مسائل حاشیه ایی همچون تفکیک جنسیتی پیش آمده ، در زمان تصدی شما در وزارت علوم چه اقداماتی شد؟

بحث اسلامی شدن دانشگاه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری و راهبردهای آن برنامه ریزی شده است که در واقع یکی از برنامه های وزارت علوم هم در چند سال گذشته همین بوده است.

در زمان مسئولیت اینجانب در وزارت علوم ما در معاونت فرهنگی کارهای مطالعاتی بزرگی در زمینه اسلامی شدن دانشگاهها انجام دادیم که نتیجه آن، انتشار چندین کتاب تحت عنوان " دانشگاه تمدن ساز ایرانی اسلامی " است که چالش های موجود و مسیرهای  رسیدن به هدف را مشخص کرده است.

نبایستی اسلامی شدن دانشگاه ها را با تفکیک جنسیتی مساوی بدانیم؛

از محورهای اسلامی شدن ، استاد- دانشجوفضای فیزیکی – رشته های درسی – کتب و محتوای دروس به وبژه حوزه ی علوم انسانی و پژوهش و فنآوری بود که در همین چارچوب بحث تفکیک جنسیتی نیز باید مورد توجه و مطالعه کارشناسانه قرار گیرد.

ما در دولت نهم برای هر کدام از این محور ها برنامه ریزی هایی را انجام داده ایم. به عنوان مثال در بحث "استاد" با بازنگری آیین نامه ارتقاء، را مورد تجدید نظر قرار دادیم که انجام این برنامه حدود دو سال زمان برد. حتی برای اولین بار مباحث خلاقیت های فرهنگی را مطرح کردیم.

در بحث "دانشجو" ما نحوه پذیرش دانشجو به ویژه در سطح تحصیلات تکمیلی مورد بازنگری قرا دادیم.

در بحث " کتب درسی" و نیز " علوم انسانی" با برگزاری جلسات متعدد و تحقیقاتی که انجام داده ایم، کارهای بزرگی به سرانجام رسیده است.

 

ماهان نیوز: دیدگاه جنابعالی در مورد سران فتنه و جریان انحرافی چگونه است؟

سران فتنه، به کشور ، نظام و مردم جفا کردند و دستاوردهای بزرگ انقلاب را به بازی گرفتند.به همین دلیل خواهان این هستیم که سران فتنه بر اساس قوانین کشورمان مجازات شوند.

*جریان انحرافی و جریان فتنه ، مبحثی جدا از هم نیستند و باید کلی تر و دقیق تر به این مسئله نگریست.

در هرکجا که دیدیم گروهی ولایت فقیه و نظام را نشانه گرفته اند و با هر اسمی ، نفاق، فتنه، انحراف، یا حتی مکاتب کاذب روی کار آمده اند و دوری از اصل رهبری و قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی را دستور کار خود قرار داده اند، وظیفه ماست که اعلام برائت عمومی از این گروه ها را نشان دهیم و در چارچوب قوانین کشور با آنها برخورد نماییم.


ماهان نیوز: از آنجا که انتخابات مجلس را پیش رو داریم فکر میکنید مجلس آینده باید دارای چه ویژگی هایی باشد و ارزیابی شما از فضای انتخاباتی استان کرمان چگونه است؟

*انتخابات آینده  مجلس بسیار سرنوشت ساز است

اتفاقاتی که در طول سه سال گذشته رخ داده است، بیداری های اسلامی که در صحنه بین الملل شکل گرفته است، توطئه های سخت افزاری و نرم افزاری که توسط استکبار و صهیونیسم جهانی در حال انجام است، همه و همه مسئولیت های بسیاری را در بر دارد لذا مجلس آینده باید قوی تر ، آرمانی تر و با تخصص بالاتر باشد که بتواند با کارشناسی های دقیق  طرح ها و لوایح را  با توجه به شرائط موجود در راستای منافع ملی و بویژه توجه خاص به مردم تدوین کنند  و در جهت رشد و تعامل و حمایت از نهضت های ضد استکباری و  بیداری های اسلامی تصویب نمایتد و با نظارت موثر بتوان در راستای احرای برنامه پنجم توسعه حرکت در جهت چشم انداز را سرعت بخشید.

در حوزه داخلی انتخابات 88، بحث فتنه و جریان انحرافی پدیده هایی هستند که ما باید برای حفظ نظام و اسلام ، در کنار تمامی تحریم ها و شرایط جدید، با هوشیاری مراقب باشیم و حواسمان را جمع کنیم.

 

*ارزیابی فضای انتخاباتی کرمان:

استان کرمان در انتخابات به دلیل سیاسی بودن ، پر جنب و جوش ، و مشارکت مردمی بالا است.اصولگرایان در استان کرمان از انسجام بیشتری برخوردار هستند و حتی قبل از8+7 ، اصولگرایان در کرمان به دنبال وحدت و انسجام بودند و بنده هم تا زمانی که در داخل کشور بودم  در خدمت ایشان بودم و بعد از آن هم کارهای خوبی انجام گرفته که امیدوارم بتوانند به اهداف خود برسند.

 

منبع : http://www.mahannews.com/

 

 

 كدخبر: 90015

تاريخ انتشار: 6  /  7  /  1390 

 

گفتگو با دکتر زاهدی سفیر ایران در مالزی و وزیر سابق علوم

 

ماهان نیوز:دکتر زاهدی از وزارت تا سفارت/ جمعیت دانشجویی ایرانیان در مالزی بالاترین جمعیت دانشجویان خارجی در مالزی هستند/بررسی اعتبار مدارک تحصیلی/افزایش دانش آموزان ایرانی در مالزی!/اسلامی شدن دانشگاه ها و تفکیک جنسیتی /جریان انحرافی و جریان فتنه یکی هستند/انتخابات آینده  مجلس و بررسی فضای انتخاباتی کرمان...

دکتر محمد مهدی زاهدی وزیر سابق علوم ، تحقیقات و فناوری  متولد 1333 کرمان است که هم اکنون بعنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی مشغول به خدمت می باشد. سایت خبری ماهان به دلیل اهمیت مسائل ایرانیان در مالزی  گفتگویی در این رابطه و مسائل دیگر با ایشان انجام داده است که در ادامه می خوانید.

ماهان نیوز: جنابعالی پس از همه مسئولیت ها و سوابق علمی که داشتید چه اتفاقی افتاد که بعنوان سفیر ایران در مالزی قبول مسئولیت کردید؟

*نظر رئیس جمهور بود که سفارت را قبول نمایم

تصمیم به پذیرفتن مسئولیت در سفارت نداشتم زیرا به تدریس در دانشگاه علاقه مندم و هنوز هم دانشجویانی در مقطع فوق لیسانس و دکترا دارم که به طور مرتب رابطه خود را با آن ها حفظ نموده ام ولی به هر جال آقای رئیس جمهور نظر داشتند که سفارت را قبول نمایم.

* ماهان نیوز: مالزی بعنوان یکی از کشورهای درحال توسعه گام های خوبی را برای رشد اقتصادی برداشته است ،لطفا وضعیت کشور مالزی و برخی از  دلایل رشد آن را بیان بفرمایید

مالزی در دوران "ماهاتیر محمد" گام های بلندی را در جهت توسعه اقتصادی برداشت و با یک برنامه معروف به برنامه  2020  افق هایی را ترسیم کرد . در زمان ماهاتیر مشکلات اقتصادی در شرق آسیا پیش آمد که کشورها دچار آسیب جدی شدند ولی ماهاتیر بر مشکلات  مالزی فائق شد. ماهاتیر و هیات وزیران بعد از ایشان اهدافی را در کشور محقق ساختند.

در سال 2008 و 2009 که جهان با مشکلات اقتصادی روبرو بود ، در مالزی بحران اقتصادی و رشد منفی اقتصادی کشور را تهدید نکرد و از سال 2010  مالزی توانست به رشد 3/5 درصدی و بر اساس برخی شاخص ها تا رشد 6 درصد برسد.

 

 

*برخی دلایل رشد کشور مالزی:

دعوت و جذب سرمایه گذاران خارجی و اعطای تسهیلات ، بر اساس قوانین کاملا منعطفی که اجازه می دهد به انواع اقتصادها بها بدهند. البته برخی از این قوانین و مقررات  اقتصادی با قوانین کشور ما مغایرت دارد، زیرا ما در بینش اقتصادی معتقدیم که باید اصول اقتصاد اسلامی را رعایت کنیم.

به عنوان مثال در برخی جاها قمارخانه هایی وجود دارد و در برخی از فروشگاهها غذاهای غیر حلال و مشروبات الکلی هم به فروش می رسد و یا اینکه در این کشور بر روی موضوع جذب گردشگر کار زیادی شده است و مراکز زیادی را برای اینکار راه اندازی کرده اند. لازم به ذکر است که مالزی در سال گذشته بیش از 22 میلیون گردشگر داشت که درآمد آن حدود 16 میلیارد دولار بوده است.

در ثانی، مالزی به پایگاهی برای صنایع بزرگ محصولات مختلف تبدیل شده است.

یکی از دلایل دیگر رشد در کشور مالزی این بود که ماهاتیر تصمیم گرفت کشورش را به سمت خودکفایی ببرد، لذا با کاشت بیش از 100 میلیون نهال نخل (پالم) در سراسر کشور، مالزی به یکی از بزرگترین صادر کنندگان روغن پالم تبدیل شد در حالی که سال قیل حدود 20 میلیارد دلار روغن نخل و محصولات مربوط به آن از این کشور صادر شده است و کشور ما نیز سالانه 600 میلیون دلار از این محصول را وارد می نماید.

 

ماهان نیوز: روابط اقتصادی ایران و مالزی چگونه بوده است و تاثیر تحریم ها بر این روابط به چه شکل بوده است؟

در سالهای 2008 و 2009 که اقتصاد جهانی وضعیتی بحرانی داشت،انتظار می رفت که روابط اقتصادی ایران و مالزی هم تحت تاثیر قرار بگیرد، که خوشبختانه تاثیر چندانی نداشت و سال قبل سطح تجارت  به 4/1 میلیارد دلار افزایش داشت و امیدواریم امسال به بالای 5/1 میلیارد دلار برسد و این نشان می دهد که تحریم ها اثر گذار نبوده و به حول و قوه الهی با تدابیر مناسب توانسته ایم مشکلات بانکی را به حداقل برسانیم که خدشه ای وارد نشود.

 

ماهان نیوز: هم اکنون می بینیم بسیاری از هموطنان برای ادامه تحصیل به مالزی می روند ، دلائل آن چیست  و چه هزینه هایی دارد؟

دلائل مختلفی برای دانشجویان ایرانی برای تحصیل وجود دارد مثلا اینکه افرادی که در داخل کشور در رشته و گرایش مورد نظر قبول نشده باشند و یا دلائل شخصی دیگر. در ایران حدود چهار میلیون و در مالزی حدودا 13 هزار نفر دانشجوی ایرانی وجود دارد. و بر اساس مقایسه ای که در خصوص  دانشجویان خارجی در مالزی صورت گرفته ، جمعیت دانشجویی ایرانیان در مالزی بالاترین جمعیت دانشجویان خارجی در مالزی هستند.

هزینه هایی که دانشجویان در مالزی متقبل می شوند متفاوت است، اینکه دانشگاه دولتی باشد و یا خصوصی متفاوت است حتی بسته به رشته تحصیلی و شهری که در آن تحصیل می کنند نیز هزینه ها متفاوت است به عنوان مثال در کوآلالامپور هزینه ها بیشتر است. اما براساس تخمین بطور متوسط ،تقریبا ماهی 1200 دلار هزینه دانشگاه ، مسکن و خوراک هر دانشجو می شود. 1200دلار برای 13 هزار دانشجو ، نرخ قابل توجهی است که درصورت نبودن آنها،کشور مالزی متضررر می شود.

ماهان نیوز: در خبرها می شنویم انتقادات زیادی از سوی برخی مسئولین وزارت علوم و حتی برخی نمایندگان مجلس به سطح کیفی دانشگاههای مالزی شده است ،ارزیابی شما از این موضوع چگونه است و آیا این مدارک در ایران معتبر می باشد؟

از لحاظ علمی در مالزی دانشگاه های دانشگاه های خوبی نیز وجود دارند که رتبه آنها در بین دانشگاههای مهم دنیا رتبه خوبی است با وجود این  سطح تولیدات علمی آنها به مراتب پایین تر از دانشگاه های ایران است. حدود 3000 دانشجوی ایرانی دکترا ظرف سه چهار سال گذشته سهم بسزایی در تولید علم و ارتقاء جایگاه علمی در کشور مالزی  داشته اند، چاپ نزدیک به 3200 مقاله توسط دانشجویان در نشریات بین المللی و همجنین 86 کتاب  موسسات و انتشارات بین المللی در زمینه های مختلف توسط این دانشجویان خود نشان دهنده سطح بالای علمی دانشجویان ایرانی در مالزی است.

 

* بر اساس قواعد آموزش عالی در مالزی دولت این کشور برای مالزیایی هایی که می خواهند در ایران تحصیل کنند فقط دانشگاه تهران  را مورد تایید قرار داده است  اما برای پذیرش دانشجو از ایران هیچ محدودیتی وجو ندارد و فارغ التحصیلان دانشگاههای مختلف میتوانند در این کشور ادامه تحصیل دهند البته لازم به ذکر است چندی قبل این جانب در ملاقات با مقامات دولت مالزی موضوع ارزشیابی دانشگاههای ایران را به ایشان یادآور شدم و آنها نیز قول دادند موضوع در دستور کار قرار گیرد و دیگر دانشگاههای ایران نیز مورد تایید قرار گیرند ضمن آنکه رایزن علمی سفارت نیز  در این خصوص ملاقات ها و مذاکراتی را با مقامات وزارت آموزش عالی مالزی و انخا نیز قول داده اند موضوع به طور جدی پیگیری شود و دانشگاهها بیشتری از ایران ارزشیابی شوند.

*اعتبار مدارک:

معاونت دانشجویان وزارت علوم مرتب در حال رصد و پیگیری وضعیت دانشگاه های خارج از کشور است و دانشگاه و رشته های مورد تایید را اعلام می کند و تعداد این دانشگاهها همواره در حال تغییر است.

ماهان نیوز: توصیه شما به علاقمندان به تحصیل در مالزی چیست تا پس از تحصیل دچار مشکلاتی همچون عدم اعتبار مدرک نشوند؟

یکی از توصیه ها این است که برخی از دانشگاهها در مالزی فقط یک رشته و یا چند رشته از آنها  از سوی کشورمان مورد تایید قرار گرفته است اما بعضی از شرکت هایی که اقدام به پذیرش دانشجویان می کنند نمی گویند که در فلان دانشگاه فقط یک و یا چند رشته تایید شده است  و فقط به این اکتفا می کنند که اسم دانشگاه در سایت وزارت علوم به ثبت رسیده است و لذا آنها به اشتباه در این رشته ها پذیرش میگیرند لذا لازم است دانشجویان به این موضوع  توجه داشته باشند.

در حال حاضر تنها برخی از رشته ها و دانشگاهها در دوره لیسانس از طرف کشورمان مورد تایید است و اینها محدود می باشند.  لذا کلیه داوطلبین حتما به سایت وزارت علوم و سایت رایزنی علمی مراجعه و پس از اطلاع از رشته و دانشگاهی که مورد تایید است، اقدام به ثبت نام نمایند.

 

ماهان نیوز: با توجه به اینکه ما بیش از 13 هزار دانشجوی ایرانی و ایرانییان زیادی مقیم در مالزی داریم ، وضعیت فرهنگی دانشجویان ایرانی در مالزی چگونه است و شما چه اقداماتی را انجام داده اید؟

در اینجا لازم است به این نکته اشاره کرد که متاسفانه علیرغم حضور بیش از 70 هزار ایرانی در این کشور هنوز ما دارای مرکزی فرهنگی که محلی برای ایرانیان باشد را نداریم  و تا کنون اقدامات زیادی در این زمینه صورت گرفته است و امیدواریم  به نتیجه برسد به هر حال یکی از مشکلات ایرانیان مقیم و مخصوصا دانشجویان همین عدم وجود مرکز فرهنگی است در این کشور قشر عظیمی از افراد مذهبی هستند که به حق خواستار ایجاد مرکز مذکور می باشند و ما هم در این راستا مکاتبات زیادی را با ارگانهای ذیربط در کشورمان داشته ایم که امید است به نتیجه برسد و به هیچ وجه این موضوع نباید مورد غفلت قرار گیرد.

*شاید سفارت در گذشته نتوانسته است به خوبی با جامعه ی دانشجویی ارتباط برقرار کند

در چارچوب ارتباط با جامعه دانشجویی کارهای موثری تاکنون انجام شده است با فعال سازی رایزنی های علمی و فرهنگی و برقراری ارتباط صمیمی با دانشجویان گام های موثری نیز برداشته شد.به طور مثال برگزاری کنفرانس علمی متعدد باعث شده است دانشجویان ظرفیت های علمی خود را بشناسند، و یا ایجاد تشکلهای دانشجویی متعدد و همچنین برگزاری مراسم فرهنگی و علمی مختلف باعث افزایش این ارتباطات شده است و این برنامه ها همچنان در حال گسترش است.

*افزایش دانش آموزان ایرانی در مالزی؛

با افزایش جمعیت دانشجویی و ایرانیان مقیم  جمعیت دانش آموزی ایرانی مقیم مالزی هم رشد چشمگیری دارد؛ و این یکی از دغدغه های سفارت است که کودکان در این محیط که متناسب با فرهنگ ایرانیان نمی باشد رشد نمایند چون عده ای با این تصور که مالزی یک کشور اسلامی است وارد مالزی می شوند و فکر نمیکنند خطری فرزندان آنها را تهدید نماید و آنها در مقابل خطرات واکسینه هستند در حالی که اینگونه نیست

در مالزی نژادهای مختلفی مثل مالایی ها چینی تبارها و هنر تبارها حضور دارند و 57 در صد مسلمان و بقیه غیر مسلمان می باشند لذا نباید مالزی را کشوری تماما اسلامی تصور نمائیم .

عده ای از پدر و مادرها نیز با تصور اینکه طبق قانون مالزی برای تحصیل دانش آموزان در مدارس بین المللی می توانند اقامت کنند، ویزا می گیرند و این وضعیت فرهنگی را تشدید می کند. لذا خواهش ما از خانواده ها این است که برای رسیدن به اهداف خود، با سرنوشت فرزندانشان بازی نکنند که خطر بسیار در کمین فرزندان قرار دارد.

 

ماهان نیوز: این روزها خبرهایی مبنی بر دستگیری ایرانیانی به جرم حمل و قاچاق مواد مخدر و برخی ناهنجاری های اجتماعی دیگر در کشور مالزی بگوش میرسد ، نگاه مالزیایی به ایرانیان چگونه است؟

حساسیت هایی که مالزیایی ها نسبت  به ایرانیان دارند بیشتر در بخش مواد مخدر است. زیرا در دوسال گذشته قاچاق مواد مخدر صنعتی بویژه "شیشه" توسط باربرهای ایرانی به مالزی افزایش پیدا یافته است و تعدادی نیز در همین زمینه دستگیر شده اند و در نتیجه برخی از رسانه ها  فضایی منفی در مورد ایران ایجاد نمودند د که متاسفانه به هویت ایران اسلامی آسیبهایی را وارد کرد البته سفارت همواره با ارتباط با رسانه ها سعی نموده است که ضمن ارسال اخبار صحیح آنها از ارائه نگاه منفی نسبت به ایرانیان برحذر دارد  و از بزرگ نمایی  اینگونه موارد جلوگیری نماید اما به هر حال در برخی موارد این اتفاق افتاده است از همان زمان که ما شاهد افزایش قاچاق توسط باندهای بین المللی بودیم که متاسفانه بعضا ایرانیان را در استخدام خود داشتند سفارت اقدامات زیادی را در این خصوص انجام داده و با هماهنگی های صورت گرفته با نهادهای مختلف چه در داخل کشور و چه در مالزی و همچنین با رئیس جمهور محترم و دستورات ایشان که برای پیگیری صادر کردند، خوشبختانه در چند ماه گذشته تعداد افراد خاطی به شدت کاهش یافته و به چهار یا پنج نفر رسید.

در بعد دیگر ؛متاسفانه عدم رعایت شئونات اسلامی توسط عده قلیلی از هموطنان گردشگر بویژه خانم ها، پیامد های منفی  به همراه داشته است و چون عمده رفت و آمدهای این گردشگران در مرکز شهر انجام می شود  متاسفانه نمود بیشتری نیز  داشته است که مغایر با فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است ولذا این امر نیز  بعضا منجر به تاثیر منفی در نگاه مردم مالزی نسبت به هموطنانمان ایجاد کرده است. البته باز هم تاکید میکنم این افراد فقط افراد قلیلی هستند و عمده ایرانیان مقیم  افرادی مقید و متشرع میباشند.

 

ماهان نیوز:  از آنجا که مالزی کشوری برای جذب سرمایه گزاری شده است چه توصیه هایی به سرمایه گزاران ایرانی می کنید که در این رابطه دچار مشکل نشوند؟

مشکل ما این است که  بعضی از ایرانیان فریب برخی از شرکت ها و افراد سودجو را می خورند.افراد بسیاری هستند که تمام دارایی زندگی خود را برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف به  مالزی می آورند اما پس از گذشت 6 ماه تمام سرمایه خود را از دست می دهند و این به دلیل اعتماد به شیادانی است که حتی متاسفانه در میان آنها برخی نیز ایرانی هستند و با چرب زبانی و تسلطی که به قوانین مالزی دارند تمام سرمایه و اموال مهاجران را تصاحب می کنند. بنابراین در این زمینه باید بسیار مراقب بود و قبل از هر اقدامی حتما از بخش اقتصادی سایت سفارت بازدید کنند و یا در صورت لزوم با کارشناسان اقتصادی سفارت مشورت نمایند تا بتوانند از خطرات احتمالی و تضییع حقوق و اموالشان جلوگیری کنند.

 

ماهان نیوز: در خبرها آمده است که مالزی محلی برای فعالیت های اپوزسیون شده ، لطفا توضیح بفرمایید

همچون داخل کشورمان، ایرانیان مقیم مالزی نیز دارای افکار مختلفی می باشند اما اینکه بگوئیم آنها مخالف نظام هستند وافعا اینگونه نیست ممکن است برخی مخالف دولت باشند ولی این به این معنا نیست که با نظام کشورمان دشمنی داشته باشند عده ای از دشمنان همواره سعی در القاء این موضوع دارند که مخالفین دولت مخالف نظام هستند و از این طریق به دنبال اهداف شوم خود هستند لذا نسبت به  استفاده از این تعابیر حساس باشیم.

ماهان نیوز: برگردیم به زمان تصدی شما در وزارت علوم ، امروز بحث اسلامی شدن دانشگاهها و مسائل حاشیه ایی همچون تفکیک جنسیتی پیش آمده ، در زمان تصدی شما در وزارت علوم چه اقداماتی شد؟

بحث اسلامی شدن دانشگاه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری و راهبردهای آن برنامه ریزی شده است که در واقع یکی از برنامه های وزارت علوم هم در چند سال گذشته همین بوده است.

در زمان مسئولیت اینجانب در وزارت علوم ما در معاونت فرهنگی کارهای مطالعاتی بزرگی در زمینه اسلامی شدن دانشگاهها انجام دادیم که نتیجه آن، انتشار چندین کتاب تحت عنوان " دانشگاه تمدن ساز ایرانی اسلامی " است که چالش های موجود و مسیرهای  رسیدن به هدف را مشخص کرده است.

نبایستی اسلامی شدن دانشگاه ها را با تفکیک جنسیتی مساوی بدانیم؛

از محورهای اسلامی شدن ، استاد- دانشجوفضای فیزیکی – رشته های درسی – کتب و محتوای دروس به وبژه حوزه ی علوم انسانی و پژوهش و فنآوری بود که در همین چارچوب بحث تفکیک جنسیتی نیز باید مورد توجه و مطالعه کارشناسانه قرار گیرد.

ما در دولت نهم برای هر کدام از این محور ها برنامه ریزی هایی را انجام داده ایم. به عنوان مثال در بحث "استاد" با بازنگری آیین نامه ارتقاء، را مورد تجدید نظر قرار دادیم که انجام این برنامه حدود دو سال زمان برد. حتی برای اولین بار مباحث خلاقیت های فرهنگی را مطرح کردیم.

در بحث "دانشجو" ما نحوه پذیرش دانشجو به ویژه در سطح تحصیلات تکمیلی مورد بازنگری قرا دادیم.

در بحث " کتب درسی" و نیز " علوم انسانی" با برگزاری جلسات متعدد و تحقیقاتی که انجام داده ایم، کارهای بزرگی به سرانجام رسیده است.

 

ماهان نیوز: دیدگاه جنابعالی در مورد سران فتنه و جریان انحرافی چگونه است؟

سران فتنه، به کشور ، نظام و مردم جفا کردند و دستاوردهای بزرگ انقلاب را به بازی گرفتند.به همین دلیل خواهان این هستیم که سران فتنه بر اساس قوانین کشورمان مجازات شوند.

*جریان انحرافی و جریان فتنه ، مبحثی جدا از هم نیستند و باید کلی تر و دقیق تر به این مسئله نگریست.

در هرکجا که دیدیم گروهی ولایت فقیه و نظام را نشانه گرفته اند و با هر اسمی ، نفاق، فتنه، انحراف، یا حتی مکاتب کاذب روی کار آمده اند و دوری از اصل رهبری و قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی را دستور کار خود قرار داده اند، وظیفه ماست که اعلام برائت عمومی از این گروه ها را نشان دهیم و در چارچوب قوانین کشور با آنها برخورد نماییم.


ماهان نیوز: از آنجا که انتخابات مجلس را پیش رو داریم فکر میکنید مجلس آینده باید دارای چه ویژگی هایی باشد و ارزیابی شما از فضای انتخاباتی استان کرمان چگونه است؟

*انتخابات آینده  مجلس بسیار سرنوشت ساز است

اتفاقاتی که در طول سه سال گذشته رخ داده است، بیداری های اسلامی که در صحنه بین الملل شکل گرفته است، توطئه های سخت افزاری و نرم افزاری که توسط استکبار و صهیونیسم جهانی در حال انجام است، همه و همه مسئولیت های بسیاری را در بر دارد لذا مجلس آینده باید قوی تر ، آرمانی تر و با تخصص بالاتر باشد که بتواند با کارشناسی های دقیق  طرح ها و لوایح را  با توجه به شرائط موجود در راستای منافع ملی و بویژه توجه خاص به مردم تدوین کنند  و در جهت رشد و تعامل و حمایت از نهضت های ضد استکباری و  بیداری های اسلامی تصویب نمایتد و با نظارت موثر بتوان در راستای احرای برنامه پنجم توسعه حرکت در جهت چشم انداز را سرعت بخشید.

در حوزه داخلی انتخابات 88، بحث فتنه و جریان انحرافی پدیده هایی هستند که ما باید برای حفظ نظام و اسلام ، در کنار تمامی تحریم ها و شرایط جدید، با هوشیاری مراقب باشیم و حواسمان را جمع کنیم.

 

*ارزیابی فضای انتخاباتی کرمان:

استان کرمان در انتخابات به دلیل سیاسی بودن ، پر جنب و جوش ، و مشارکت مردمی بالا است.اصولگرایان در استان کرمان از انسجام بیشتری برخوردار هستند و حتی قبل از8+7 ، اصولگرایان در کرمان به دنبال وحدت و انسجام بودند و بنده هم تا زمانی که در داخل کشور بودم  در خدمت ایشان بودم و بعد از آن هم کارهای خوبی انجام گرفته که امیدوارم بتوانند به اهداف خود برسند.

 

منبع : http://www.mahannews.com/

 

 
طبق قانون کپی رایت جمهوری اسلامی ایران کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به مدیر آن می باشد.
123moviesbest swiss replica watches